Blok operacyjny KG 01
Blok operacyjny KG 02
Blok operacyjny KG 03
Blok operacyjny KG 04
Blok operacyjny KG 05
Blok operacyjny KG 06
Blok operacyjny KG 07
Blok operacyjny KG 08
Blok operacyjny KG 09
Blok operacyjny KG 10
Blok operacyjny wiz KG 11
Blok operacyjny wiz KG 13
Blok operacyjny wiz KG 14

BLOK OPERACYJNY – SZPITAL POWIATOWY KAMIENNA GÓRA


INFORMACJE OGÓLNE

Szpital Powiatowy w Kamiennej Górze zlokalizowany jest w północnej części miasta Kamienna Góra przy ul. Bohaterów Getta 10.

Centralne miejsce zajmuje zespół budynków jedno, dwu i trójkondygnacyjnych mieszczących główne oddziały szpitalne.

Nowo projektowany budynek zlokalizowany jest od strony ul. Bohaterów Getta. Pełnił funkcję bloku operacyjnego dla potrzeb istniejącego szpitala.

Zaprojektowano wolnostojący, obiekt w którym zlokalizowano sale operacyjne wraz z niezbędnym zapleczem.

Nowo projektowany obiekt posiada niezależną konstrukcję, połączony jest z istniejącym budynkiem szpitala za pomocą łącznika usytuowanego na poziomie parteru.

Projektując blok operacyjny architekci uwzględnili najwyższe standardy obowiązujące w przy projektowaniu tego typu obiektów.

Ściany sal operacyjnych wykonane zostały z nierdzewnych paneli stalowych, powlekanych jonami srebra. Gwarantują one utrzymanie czystości mikrobiologicznej powierzchni i powietrza.

Także podłogi wykonane z elektroprzewodzącej wykładziny homogenicznej łatwej do dezynfekcji, czy kasetonowe sufity podwieszane, zapewniające określone nadciśnienie w salach operacyjnych są materiałami dedykowanymi do stosowania w obiektach służby zdrowia.

Sale zostały wyposażone w system klimatyzacji oraz nawiew powietrza jałowego poprzez nawiewniki laminarne znajdujące się nad polem operacyjnym.

FORMA BUDYNKU

Projektowany budynek ukształtowany został na planie zbliżonym do prostokąta o bokach 18,2m na 21,0m zorientowany dłuższą elewacją wzdłuż ul. Bohaterów Getta

Zaprojektowano zwartą bryłę krytą dachem płaskim.

Elementami dominującymi, wyróżniającymi się w całej nowo projektowanej kompozycji stanowią formy wysuniętych z lica ściany jasnych opasek wykonanych z płyt włóknowo-cementowymi.

Rozwiązanie to dodaje budynkowi współczesnej świeżości oraz wzbogaca walory architektoniczne. Pomiędzy oknami zastosowano aluminiowe panele elewacyjne.

Budynek mimo zastosowania współczesnych detali poprzez zastosowanie na materiałów takich jak cegła klinkierowa, tynk cementowo wapienny nawiązuje do budynku głównego.

PROGRAM FUNKCJONALNO-PRZESTRZENNY

Blok operacyjny mieszczący się w nowo projektowanym budynku powiązany jest z istniejącym budynkiem szpitala łącznikiem.

Nowy blok posiada dwie sale operacyjne, salę przygotowania personelu oraz salę wybudzeniową.

Dodatkowo na bloku zaprojektowano magazyny na materiał sterylny i aparaturę medyczną, pokój personelu i lekarzy z toaletą oraz pomieszczenie porządkowe.

CHARAKTERYSTYCZNE PARAMETRY

Lokalizacja: Kamienna Góra
Projekt 2010
Realizacja 20010-11
Autorzy: arch. Daniel Wilk, arch. Piotr Wyrostek
Inwestor: Powiatowe Centrum Zdrowia – Powiat Kamienna Góra
Powierzchnia zabudowy 421,0 m2
Powierzchnia całkowita 827,6 m2